25 Ağustos 2012

Depresyona girmemenin şartı kadere iman etmektir!..

Fotoğraf: De ki: "O Allah, birdir". 
(İhlas Suresi, 1)

O, Allah'tır, Kendisi'nden başka ilah yoktur.
İlkte de, sonda da hamd O'nundur. 
Hüküm O'nundur ve O'na döndürüleceksiniz. 

(Kasas Suresi, 70)
Her şey bir nizam içindedir. Atomdan güneş sistemine kadar her şey bir nizam içinde doğar, yaşar ve göçüp gider.

Bu çerçeveden bakıldığında eğer bir şahıs kadere tam manasıyla iman ederse külli nizamı anlamış demektir. Külli nizamı anlayan, Allah'ın kendi hayatındaki icraatına razı olur; böylece rahatlar. Gönlümüze göre bir dünya isteriz amma dünya bizim gönlümüze göre olmuyor. O zaman olana razı olmalı ki, dert birden bine çıkmasın.

Mesela tatil gününde pikniğe gitmek isteyen, yağmur yağınca "Zamanı mıydı?" diye isyan eder. Şuurlu Müslüman ise "Bunda da bir hayır vardır." der ve rahat eder.

Şu dünyada öyle felaketler var ki, bu felaketler karşısında insan bazen çıldıracak duruma gelir. Amma gereği gibi iman eden Müslüman için kader, fırtınaya tutulmuş geminin yanaştığı liman gibidir.

Kâinat kitabından bir örnekle bu meseleyi açıklayalım: Mesela küçücük bir çekirdeğin içinde koskocaman bir ağaç, meyveler, yapraklar, vitaminler; yani büyük bir fabrika bulunur. Aynı şekilde küçük bir yumurtanın içinde civciv var. Bu örneklerden anlarız ki, hiçbir hadise göründüğü gibi değildir. Kim bilir o hadise nasıl bir sonuca ulaşacak? Nasıl ki dağlardan çıkan nehirler, bağları bahçeleri, ovaları sular, rızkın artmasına sebep olur; aynen öyle de her hadisenin bir sebebi ve istikameti vardır. İçinde çok hikmetler bulunur.

Başına gelen felaketlere kader nazarıyla bakamadığı için pek çok arkadaş bunalım geçirdi. Onlara diyorum ki; "Depresyona girmemenin birinci koşulu geçmiş ve gelecekle meşgul olmamaktır. Geçmişi bırak değiştiremezsin, geleceği bırak hükmedemezsin; o tarlalar dikenlidir. Bulunduğun ânı İslam'a uydur."
 
Üstat Bediüzzaman Said Nursi buyurmuş ki, "Bazen zulüm içinde adalet tecelli eder. Yâni, insan bir sebeple bir haksızlığa, bir zulme maruz kalır, başına bir felâket gelir, hapse de mahkûm olur, zindana da atılır. Bu hüküm bir zulüm olur. Fakat bu vakıa adaletin tecellisine bir vesile olur. Kader-i İlâhî başka bir sebepten dolayı cezaya mahkûmiyete istihkak kesbetmiş olan kimseyi bu defa bir zâlim eliyle cezaya çarptırır, felâkete sürer. Bu, adalet-i İlâhiyenin bir nevi tecellisidir." 

İnsan, hücrelerinin sayısı kadar felaketlere namzettir. Bu felaketlerin bütününden insanı koruyacak olan Allah'tır.

Müslüman'a yakışan, Allah'tan razı olmaktır...


HEKİMOĞLU İSMAİL

7 YorumLarım-ız:

Swotpisces dedi ki...

gerçekten çok ama çok doğru...

Neşvünema bulmak.. dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Neşvünema bulmak.. dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Haydi mutfağa dedi ki...

ben de bugün gazetede baslıgı gordum okuyum diyordum, burdan okuyum,sagolun Allah razı olsun
dua ile

Deli Anne dedi ki...

"Depresyona girmemenin birinci koşulu geçmiş ve gelecekle meşgul olmamaktır. Geçmişi bırak değiştiremezsin, geleceği bırak hükmedemezsin; o tarlalar dikenlidir. Bulunduğun ânı İslam'a uydur."

ne güzel sözler bunlar, ne güzel..

Allah ne verdiyse dedi ki...

cagimizin illeti depresyona ne güzel bir cevap .
nasiplenenlerden oluruz insAllah
Rahman razi olsun selam ve dua ile

Seyr-ü Sefam dedi ki...

Allah hepinizden razı olsun, yorumlarınız için teşekkürler.. Geçirdiğim zor zamanlar öncesi tevafuk eklediğim bir yazıydı, denk geldi.. İmtihan dünyası..